Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır, Oturarak namaz nasıl kılınır, genel olarak dinimizde her türlü sorunun yanıtını bulmak mümkündür. Oturarak namaz kılmakta aynı şekilde rahatsızlığı bulunanlarda ve ayaklarını kıramama gibi felçlik veya diz kapaklarında sorun olduğu zaman dinimizin namaz kılmak konusunda rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ağrılar veya yapamama gibi nedenlerden dolayı namazı eda etmek için birçok kolaylıklar sağlamıştır. Şöyle ki İslam dininde farz olması ve kılınması gerektiği birçok hadis ve ayetlerde üzerinde durulan konudur. Aynı şekilde namazı kılmak farz olunduğu gibi diğer bir üstünde durulan konu ise namazın terk edilmemesi gerektiği de belirtilmektedir. Namazı kılmak kadar terk etmemekte önemli bir durumdur. Bundan dolayı sağlık açısından nasıl olursanız olun hatta yatarak dahi namazı kılmak belirtilmiş ve bu ölçüde kolaylık sağlanmıştır. Oturarak namaz kılmayı şekil itibarıyla maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Oturarak namaz kılmada genel olarak ayaklar toplanmalı üstünde oturulabilir. Veya sağlık sorunları var ise bağdaş kurulabilir. Fakat sandalye üzerinde kılınacak ise namaza başlamadan önce ayakları uzatmak için mutlaka ayakların altına sehpa niteliğinde destek koyarak ayakların uzatılması gerekmektedir. Fakat bulunduğunuz ortamda ayaklarınızın altına destek niteliğinde sehpa veya sandalye koyacak kimseler yok ise sizde kendi başınıza bu işlemleri yapacak kadar sağlıklı değilseniz kılınmasında sakınca görülmemiştir. Ama kesinlikle ayaklar kıbleye doğru uzatılmalı veya sandalye alta konularak yapılmalıdır. Belirtmiş olduğumuz durumun dışında imkânı var ve yapılmıyorsa caiz değildir. Normal bir şekilde sandalyede oturarak ayakları kırarak namaz kılınması uygun görülmemiştir.
  • Oturarak namaz kılmada gerekli ortam ve oturma pozisyonu alındıktan sonra normal şekilde namazınız için niyetini yaparak başlayabilirsiniz.
  • Oturarak namaz kılmada bir diğer dikkat etmeniz gereken sırt bölgenizde de sorun var ise ve dik duramıyorsanız arkanıza yastık veya normal bir şekilde kanepede kılabilirsiniz. Çünkü oturarak namaz kılmada niyet ettikten sonra Kıyam Rükû ve Secde şekil itibarıyla birbirlerine benzememelidir.
  • Oturarak namaz kılmada Rükû Secde ve Kıyam yapılırken normal şekilde namaz kılar gibi dualar ve sureler okunarak yapılır kıyam da iken sırtınız dik durmalı ve normal namazda olduğu gibi Sübhaneke, Fatiha ve son olarak Zammı sürenizi okuyarak Rükûa gidebilirsiniz.
  • Oturarak namaz kılmada Ruku de iken normal olarak kıyamda durduğunuz gibi dik durmanın dışında eğilerek şekil itibarıyla kıyamda olmadığınız belli edecek kadar eğildikten sonra elleri diz kapaklarına değdirerek normal namazda olduğu gibi 3 kere Subhane Rabbiel Azim ve Bihamdi denilerek secdeye gidilir
  • Oturarak namaz kılmada Secde de iken aynı şekilde normal namazda olduğu gibi Subhane Rabbiyel A 'la ve Bihamdi denilerek secde dualarını tamamladıktan sonra selam vererek namazını tamamlayabilirsiniz. Secdede oturarak dikkat etmeniz gereken secdeye gidildiğinde eller yere veya bacakların alt kısımlarına kadar değecek şekilde ve başınız ile sırtınızı yapabildiğiniz kadar eğmeniz gerekir.

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sabah Namazı Kaç Rekat?

Sabah Namazı Kaç Rekat?

Namazda Okunan Dualar

Namazda Okunan Dualar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Oturarak Namaz Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz Rekatları?

Namaz Rekatları?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Cuma Namazı Nasıl Kılınır?